Rady do začátku        

Text níže je mým autorským dílem, a proto upozorňuji, že bez mého vědomí 

NESMÍ BÝT KOPÍROVÁN.


Aktualizováno 19. 3. 2024


I VŠEDNÍ CHEMICKÉ LÁTKY PRO VNITŘNÍ NEBO VNĚJŠÍ APLIKACI POUŽÍVEJTE JEDINĚ NA DOPORUČENÍ VETERINÁŘE, ŽÁDNÉ JINÉ OSOBY ANI PRODAVAČŮ ZVERIMEXŮ!!!

Králíček je zvíře extrémně citlivé k chemikáliím, 
MUSÍ BÝT URČENÉ VÝHRADNĚ PRO KRÁLÍKY, JINAK MOHOU BÝT PRO NĚJ SMRTELNÉ! 
Byť se jedná o přípravky bezpečné pro jiná zvířata!!!

Není králík jako králík.  MINILOP není běžný masný králík. 
CO BEZ PROBLÉMŮ SNESE "MASŇÁK", MŮŽE BÝT PRO MINILOPA ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ! 
Neřiďte se zkušenostmi svými nebo dalších lidí s chovem králíků na maso!!!


Pro vysoký obsah obilovin a tedy škrobu, který je živnou půdou pro množení škodlivých bakterií e-coli ve střevech, což mívá za následek enterokolitidu.

TVRDÉ PEČIVO ZAKRSLÉMU KRÁLÍKOVI NIKDY NEKRMTE!


    Než budete číst dál...
  • králík není pes ani kočka, nečekejte, že někdy bude 100 % čistotný, tzn. i u dospělého a vychovaného králíčka budete nacházet bobečky mimo vyhrazené WC a klidně i po obýváku nebo kde ho necháte v bytě proběhnout. U mláděte je to standard!
  • žádné mládě nepojede do nového domova naučené reagovat na své jméno.
  • chování v náručí králíčci nemají rádi, do určitého věku ho většina trpí a nespokojenost dávají najevo pak s různou intenzitou, králík obecně není chovací zvíře.

    Vybavení pro králíčka
  • klec nejméně v šířce 100 cm, výška buď "přízemní" nebo i vyšší verze kolem 80 cm, které jsou obvykle vyráběné spíše pro ptactvo a činčily, ale pro králíčka vám umožní vybudovat patra resp. poličky, kde většina králíčků ráda odpočívá a zvětší se jim tak i životní prostor
  • druhou možností je ohrádka, kdy je ale nutná uvážit, že králíček je dobrý skokan, takže ohrádka musí být poměrně vysoká (60 a více cm) nebo musí být shora zakrytá proti nežádoucímu přeskakování
  • po příjezdu domů nechte dno klece pro začátek holé jen se záchůdkem. Králíčci jsou naučeni WC (s roštem) používat, ale v novém nemusí být vše hned ok, proto koberce nebo podestýlka po celé kleci ho budou lákat využívat jako WC vše a ne vyhrazené místo. Též se vyplatí respektovat přání králíčka - začne-li vám chodit močit do jiného místa než je WC, tak mu ho tam přesuňte, je-li to technicky možné.
  • WC běžně je pro hlodavce nabízeno malé rohové WC, osobně se mi neosvědčilo, je poměrně malé a přední strana je nízká, takže králíček snadno rozhazuje obsah WC všude kolem. Doporučuji WC s roštem buď velké rohové, nebo menší obdélníkové umístěná dvě proti sobě.
  • do záchůdku je vhodné používat kočkolit tedy podestýlku pro kočky. Absorbuje zápach a moč se s kočkolitem spojí do větší hroudy, kterou snadno lopatkou z WC odstraníte. Další možností jsou hobliny či dřevěné pelety, ale obě tyto alternativy absorbují pouze moč, nikoli zápach! Též neutvoří hrudky, naopak se při pomočení rozpadnou a špatně se pak vybírají.
  • misku je vhodné pořídit s vyšším okrajem, aby králíček nemohl snadno rozhazovat krmení po kleci, pro lepší stabilitu já používám betonové těžké misky (mívaly je naše babičky v tradičních králíkárnách).
  • napáječku lze koupit běžnou pro hlodavce, která má na konci pítka kuličku, kde králíčkovi při jejím olizování vykapává voda. Mláďata ji umí používat! Tato napáječka má jednu nevýhodu - voda často vykapává, i když králíček zrovna nepije. Toto řeším formou dvojmisek, kdy jedna miska je pod napáječkou pro zachycení odkapané vody a druhá miska slouží na suché krmení. Existují i lepší různé pístové napáječky, ale jsou výrazně dražší a ne každý králíček je rád používá. Naše mláďata je neznají.
  • jesličky na seno - běžné k zavěšení dovnitř klece nedoporučuji, králíček z nich velmi často seno vytahá shora a seno je všude po celé kleci. Alternativou jsou jesličky k zavěšení zvenku kleci nebo tzv. koule na krmivo - drátěná koule s řetízkem na zavěšení, průměr koule cca 12 cm. Dovnitř této koule seno nacpu a kouličku zavěsím do klece, králíček si může vytahovat dle libosti, ale ne tak snadno může seno všechno vytahat ven. Mláďatům seno nechte vždy výrazně "vyčuhovat", aby k senu měla snadný přístup, jinak o seno v novém domově nemusí mít v začátku zájem, což může být problém.
  • nůžtičky na drápky mít nemusíte, drápky vám může zkracovat veterinář při pravidelném očkování. Je to úkon, který je potřeba cca jednou za 3-6 měsíců, bez zkušeností můžete ustřihnout drápek příliš, což velmi krvácí. Nůžtičky v případě zájmu zakoupíte v každém zverimexu a králíčka i sebe můžete na toto ošetřování naučit, jen první stříhání nechte na veterináři a dívejte se.
  • přepravka je nutností na cesty k veterináři či běžné cestování. Přepravka na malé hlodavce jako morčata bude dospělému beránkovi těsná, vyplatí se pořídit rovnou přepravku velikostí na kočky. Hadrové tašky a podobné přepravky nemusí být dobré na cestu autem ani k veterináři, kdy králíček může čůrat, hlodat, apod.
  • domeček do klece králíček uvítá, obzvlášť, bude-li mít rovnou střechu a bude tak sloužit jako vyvýšené místo k odpočinku. Ale nedávejte domeček králíčkovi na první dny po příchodu do nového domova. Zbytečně si z něj udělá před vámi schovávačku. Bez domečku se rychleji okouká a zvykne si na ruch své nové domácnosti


Krmení

  • platí MÉNĚ = VÍCE!!!
  • králík je zvíře velmi citlivé na zažívání a jakýkoli problém se stravou, dietologická chyba se velmi často odrazí jako bumerang v podobě nemoci (např. kokcidióza, enterokolitida,...). Chcete-li mít skoro jistotu, že se podobným problémům vyhnete, pak se držte pouze kombinace seno + granule (v množství viz níže!), případně ovesné vločky, sušené byliny (pampeliška, sedmikráska, pelyněk,...), či sušená zelenina vhodná pro králíky (!) ideálně tedy kořenová. Bohužel začne-li u králíčka jakýkoli trávící problém, velmi často se nepodaří zvíře uzdravit a končí to úhynem. Čím je pak králíček mladší (mládě), tím je problém větším ohrožením na životě. Osobně jsem si prošla touto velmi bolestnou zkušeností, kdy zvíře z výše popsaných důvodů onemocní a boj o jeho záchranu je velmi vyčerpávající, drahý a skoro s jistotou zbytečný... Po těchto zkušenostech jsem ustoupila od všech snah krmit pestře, byť podle selského rozumu nebo rad našich babiček.
  • Na internetu najdete mnoho informací, jak pestře králíčka můžete krmit, ale z vlastní zkušenosti je NEDOPORUČUJI a za králíčka krmeného jakkoli jinak, než podle mých doporučení, nemohu nést žádnou odpovědnost ani den po odchodu do nového domova.
  • více na stránkách veterinární kliniky, veškeré šťavnaté krmení se ale týká králíčků od 6. měsíců věku https://www.vivavet.cz/cz/kralik#v%C3%BD%C5%BEiva nebo https://copik1.wixsite.com/chovmiro/zdrave-krmeni
  • nejméně do 6 měsíců věku nepatří mládě na zelenou pastvu ani čerstvá tráva do klece. Taktéž jiné šťavnaté krmivo je v tomto věku vyloženě nevhodné. Na vlastní riziko ho můžete zkoušet po 6. měsíci života, ale vždy je nutné zavádět ho po malém množství a velmi pozvolna po dobu několika týdnů. Vhodnější je trvale používat vše pouze v sušené podobě (například kořenovou zeleninu, bylinky).
  • základem je vždy seno, to musí mít králíček neustále k dispozici a v zásadě v neomezeném množství. Seno musí být to hlavní, co celý den jí a čeho sní nejvíce. Je to pro něj životně důležité, aby trávící trakt měl dostatek vlákniny. Čím kvalitnější seno seženete, tím lépe. Nejlepší je seno domácí - sušené ručně za pomoci hrábí (a mozolů...). Nikdy nedávejte králíčkům seno vojtěškové! Není pro ně jako základ vhodné, naopak by jim mohlo velmi ublížit pro příliš velký obsah bílkovin.
  • granule (zde krmím Berkel Futter FloraVit) či podobnou směs pro králíčky (pro dospělé od 6 měsíců je vhodná verze LIGHT kterou lze dávat již i mláďatům ve chvíli, kdy vám dojde zásoba granulek od nás), nejlepší je dávku rozdělit na dvě části za den. Dáváme takové množství, které králíček sní s chutí a takřka na posezení, nepřekračujte zbytečně dávku doporučenou výrobcem granulí. I když je na granulích uvedeno krmit bez omezení, vždy granule dávkujte! Na každou další krmnou dávku granulí musí být králík celý žhavý. Jakmile není, nebo mu z jesliček málo ubývá seno, okamžitě množství granulí snižte.
  • granule mícháme do směsi, která obsahuje: sušené stonky kopru, koriandru, celeru, petržele, echinaceu, fenykl plod, kmín, lněné semínko, svatojánský chlebíček, červenou řepu, mrkev, pastyňák, plody šípku, peletované bylinky (pelyněk, oregáno, mateřídoušku, mátu, meduňku,...), dále sušíme celé kopřivy, libeček, šalvěj, listy maliníku, jahodníku, meduňku, mátu, větvičky vrby apod. Co nesušíme doma, to objednáváme na https://www.dromy.cz/ nebo https://www.premioveseno.cz/ případně https://shop.apetit.cz/apetit-krmne-suroviny/.
  • ovesné vločky jsou dietní stravou, kterou králíčci obvykle mají i rádi. Můžete je přidávat ke granulím, nebo je dávat jen jako chuťovku. Též je vhodné používat je jako dietní krmivo při náznaku trávících problémů (místo granulí).
  • větve na ohryz slouží králíčkům k broušení zoubků, kromě toho je mají velmi rádi a též jim slouží jako hračka a další přísun vlákniny. Doporučuji pouze větve z jabloní (raději bez listů), ne každý den, stačí 1x - 2x týdne. Musíte mít jistotu, že stromy nebyly dlouhodobě chemicky ošetřovány!
  • prevence kokcidiózy přírodní formou jsou větve vrby včetně listí a rostlina zvaná pelyněk černobýl, který běžně roste po příkopech a podobných méně úrodných místech. Lze podávat kousek několikrát týdně jako zmíněnou prevenci nemoci kokcidióza.
  • se stoupající venkovní teplotou stoupá rychlost množení škodlivých bakterií ve střevech králíka, v letním období (resp. v horkých dnech jakéhokoli ročního období) je nutnou prevencí trávících obtíží snížení dávky granulovaného krmiva třeba i na poloviční množství, stejně všech "dobrůtek" mimo sena a okyselování vody přípravkem ACIDOMID.


Zdraví králíčka

  • vyšší venkovní (vnitřní) teploty cca nad 25°C mohou králíčka obzvláště mládě ohrozit na životě, s růstem teploty se zrychluje množení veškerých škodlivých bakterií v trávícím traktu (kokcidie, e-coli,...), jestliže se přidá další faktor, který oslabí střevní mikroflóru (stres ze změny domova, chyby v krmení, očkování, rýma,...), pak se v řádu dní může odstartovat stav ohrožující králíčka na životě. Máte-li v bytě nebo venku v letních dnech teploty vyšší, pak je bezpodmínečně nutné do vody dávat Acidomid, snížit krmnou dávku granulí a všeho mimo sena minimalizovat nebo vyloučit, poskytnout králíčkovi možnost chladit se - klec mít v koupelně s přístupem králíčka na dlažbu, do klece dát zmraženou láhev s vodou (obalenou ručníkem), apod.
  • zdravý králíček vylučuje úhledné kulaté bobečky, naprosto normální jsou i bobečky ve tvaru tzv. vánoček - jsou měkčí a mohou zapáchat. Tento druh stolice nemusíte ani nalézt, protože králíčci ho běžně pojídají a získávají druhým trávením látky životně nutné pro své zdraví. Najdete-li vánočky v záchůdku, neznamená to nutně žádný problém. Jestliže se vám jich zdá příliš mnoho, zapáchají jinak, než jste registrovali, nebo se vám zdá cokoli podezřelého, nasaďte králíčkovi dietu. Po několik dní vylučte veškerou šťavnatou stravu, krmte pouze seno a maličko granulí, na které je králíček zvyklý. Přidávejte probiotika případně i Emanox. Jestli se stav nezlepšuje, nebo pozorujete jakýkoli náznak apatie, nadmutí, nechutenství, apod. neprodleně kontaktujte svého veterináře. Střevní problémy mohou být pro králíčky fatální i během 24 hodin.
  • správná délka zubů je závislá na genetice a pojídání dostatečného množství sena - přežvykováním tuhých stébel si králíček non-stop zuby, které jim celý život dorůstají, obrušuje na správnou délku. K broušení zubů neslouží rozhodně tvrdé pečivo! 
  • všechna naše mláďata jsou před odběrem preventivně přeléčena na kokcidiózu přírodním preparátem Emanox, též ho dostávají nejméně na první týden s sebou.
  • pro trvalou imunitu (až na 1 rok) očkování lze provádět od 10 týdnů věku, mláďata odjíždí neočkovaná, očkování si domlouvá nový majitel se svým veterinářem. Očkovat králíčka nechte nejdříve po 2-3 týdnech v novém domově, aby kromě stresu ze směny prostředí nebyl oslaben dalším faktorem. Běžně se očkuje proti myxomatóze a moru. Aktuálně se v ČR objevil další typ moru, který má vakcínu zvlášť. Konzultujte se svým veterinářem, zda očkovat na oba typy moru. Vakcinace na mor probíhá 1x za rok, na myxomatózu 1x za 6 měsíců.


Kastrace

  • je většinou nutná bez ohledu na pohlaví. Samci začínají v době fyzické dospělosti značkovat a jsou poměrně výrazně cítit. Samičky jsou v důsledku říje dosti náladové a též zanechávají bobečky i loužičky všude, byť do té doby byly velmi čistotné.
  • perfektně vysvětleno najdete zde https://kastrace-kralika.cz/ nebo zde https://copik1.wixsite.com/chovmiro/kastrace 
  • projevy dospívání se začínají v chování promítat cca od věku 4-6 měsíců, čas je závislý na roční době s jarem se hormony ozývají v nižším věku než u králíčka, který dospívá v zimě
  • jakmile králíček začne v důsledku dospívání značkovat je nutné neprodleně kastrovat. Jinak se chování může stát zlozvykem a i vykastrovaný králíček se stane takřka nesnesitelným společníkem, protože značkovat či naskakovat nepřestane.
  • jestliže měsíce čistotný králíček dělá bobečky a loužičky všude, pokusí se vás kousnout, začne vás obtěžovat kopulačními pohyby, hrabe podestýlku, rozhazuje seno,... prostě začne-li se chovat výrazně jinak než jste byli měsíce zvyklí, pak se takřka s jistotou jedná o projevy dospívání a je nutné zvážit kastraci, chcete-li nežádoucí chování odbourat.
  • králík musí bezpodmínečně přijímat co nejdříve po operaci potravu, nesmí mít ani hladovku před operací! Již 24 hodin bez potravy je u králíka alarmující situace a je nutné konzultovat s veterinářem a dokrmovat instantní stravou RodiCare.
  • jedná se o citelný zásah do organismu, to je nutné vzít na vědomí při rekonvalescenci - žádné zbytečné stresy (změny), žádná nová krmiva a příkrmy na přilepšenou, množství pohybu odpovídající stavu po operaci a minimalizování rizika zanesení infekce do rány. Rozhodně žádný venkovní výběh!


Po příjezdu domů 

  • DOPORUČUJI týden po změně domova u veterináře nechat provést rozbor bobků na přítomnost kokcidií. To je vhodné před provedením očkování i s ohledem na kontrolu, jak mládě zareagovalo na stres ze změny.
  • králíčka nekrmte ničím jiným než senem a granulemi, které dostane s sebou. V žádném případě ho nepouštějte běhat ven po zahradě a nekrmte ho trávou, či jinou šťavnatou potravou (zeleninou apod.). Vše popsané velmi zvyšuje riziko zdravotních komplikací, které u takového mláděte mohou být fatální.
  • mláďata umí pít z kuličkové napaječky, první týden až 10 dní dávejte do každé napáječky (250 ml vody) 3 kapky přípravku Emanox (bylinný přípravek pro prevenci nemoci kokcidióza), který do začátku dostanete ode mě domů. Neřešte, že první dny mládě nevidíte chodit pít a že voda neubývá, napáječku mládě používat umí a žízní dobrovolně neumře ;-)
  • zakupte přípravek pro králíky ACIDOMID, který slouží pro okyselování pitné vody a přidávejte ho trvale do každé nalité napáječky. Začněte po vyčerpání Emanoxu, který jste k mláděti dostali. Kyselé prostředí v trávicím traktu králíka omezuje množení škodlivých bakterií, které jsou obvyklou příčinou zažívacích potíží (kokcidióza, enterokolitida).
  • běžná dávka směsi granulí pro mládě po odstavu je cca 40 g na den, je vhodné krmení rozdělit na dvě části (+/- 20 g ráno i večer). Zdá-li se vám mládě stále hodně hladové, lze přidat ovesné vločky cca v dávce ½ polévkové lžíce na den nebo dávku granulí mírně zvýšit. Ale králík obecně by bez zásadnějších problémů vyžil i pouze na seně, takže nemějte obavy, z "nedostatku" granulí vám hlady neumře.
  • pro dospělé bez ohledu na hmotnost konkrétního jedince dávkuji cca 40 - 50 g na den. Omezenou dávku doporučuji bez ohledu na značku granulí!
  • každý den kontrolujte pohlazením záda králíčka - jakmile se vám bude zdát, že páteř vystupuje, pocitově jako když hladíte řetízek korálků, pak je něco špatně. Dále sáhněte na bříško zespodu, jakmile nebude měkké, ale začne být napnuté, opět není vše tak, jak být má. Toto je důležité v prvních dnech dělat pravidelně, jen tak máte šanci včas zaregistrovat rozdíl = problém.
  • bude-li se vám v chování a příjmu potravy zdát něco divné nebo jiné, neprodleně mě kontaktujte.
  • mláďata poměrně spolehlivě používají WC s roštem na čůrání, ale bobečky jsou běžně i po celém kotci, proto nečekejte u mláděte zázraky "na počkání", byť jsou zde na WC naučeni a zvyklá chodit v novém domově bývá začátek vždy nejistý


Králík jeden nebo více - kamarádů

  • velmi podrobně a dobře! rozepsáno soužití více králíků zde https://www.kralici.cz/pages.asp?f=souziti
  • obecně vzato bude králíček vždy spokojenější ve dvou než sám, málokdo mu může věnovat tolik času denně, že nepotřebuji zvířecí společnost, ale stačí mu ta lidská.
  • dva králíčci ale budou vždy více fixováni na sebe než na člověka!
  • chcete-li a máte možnost mít dva králíčky, pak je možné pořídit je jako podobně stará mláďata nebo sourozence z jednoho vrhu. Pár - samičku + samce musíte cca od 4. měsíců do termínu kastrace oddělit kvůli riziku nežádoucí březosti, toto oddělení pak může znamenat zase zcela nové seznamování po kastraci. U dvou králíčků stejného pohlaví pak s pubertou hrozí potyčky poměrně výrazné intenzity, které jsou VELMI PRAVDĚPODOBNÉ.
  • přivést dospělému králíčkovi v dobré víře malého kamaráda se skoro nikdy nepodaří, králík je teritoriální zvíře, které nerespektuje mládě, vidí pouze vetřelce. Často tak budete muset mít oba oddělené, dokud mládě nebude fyzicky rovnocenným partnerem.
  • druhou možností na dobré soužití je k dospělému králíčkovi pořídit dospělého jedince opačného pohlaví. Taková dvojice (kastrovaná) se s rozumných přístupem k seznamování se dříve nebo později sžije. 
  • třetí a skvěle fungující dvojicí je matka a dcera nebo syn. Sama v chovu běžně mám společně dvě dospělé samice - vždy matku s dcerou, které spolu jsou od prvního dne a fungují pak až na menší neshody hladce. V případě kastrace by takto hladce fungoval i pár matka a syn.
  • nemůžete-li mít králíčky dva, pak věřte, že králíček může žít spokojený život i sám, musíte mu ale věnovat čas i prostor.


Potřeba lidské pozornosti a pohybu

  • většina králíčků se nerada chová! Tím je myšleno chová v ruce, zvednutých, na klíně apod. Není to pravidlo, ale je to velmi, velmi časté. Naopak většina z nich miluje hlazení, ale pouze ve "svobodné pozici", kdy si lehnout vedle vás na gauč, na zem,... a vy máte tu čest, že smíte desítky minut ušáka hladit.
  • nelze chovat králíčka pouze v kleci či ohrádce resp. lze, králík to přežije, ale spokojený nebude ani na kilometry. Chcete-li králíčka jako mazla, musíte počítat s tím, že k šťastnému životu potřebuje pohyb a vaši společnost. Je nesmysl, že by nutností byly hodiny a hodiny denně, že bez nich králíček nepřežije nebo trpí. Všichni chodíme do zaměstnání a máme povinnosti. Pustíte-li ale králíčka po svém příchodu domů volně z klece, pak bude naprosto spokojený, když s vámi stráví večerní pohodu v obýváku. Když vám to některý den nevyjde? Opět - králíček to přežije! Neumře ani ho to nijak podobně zásadně nepoznamená. I zde platí používat selský rozum je základ.
  • kšíry a venčení - na kšírky se králíček naučí docela snadno, nikdy ale nemůžete čekat, že na vodítku funguje jako pes. U králíčků je vodítko pouze vaše kontrola nad jeho pohybem, aby neutekl. Nikdy nebude on následovat vás na procházku. Též je dobré zvážit, co mu přinese proběhnutí po ulici, kde se venčí nebo venčily hromady psů a jezdí auta. Bude to pro něj kladný zážitek nebo obrovský stres a přístup k trávě kontaminované psí močí?
  • králíček uvítá i možnost pohybu venku v bezpečném prostoru, ideálně tedy v zabezpečené ohrádce, výběhu. Platí ale, že ven s ohledem na koksidie králíček může až od věku 6 měsíců a na žraní trávy si musí jeho trávící systém postupně a pozvolna zvyknout. Též myslete na to, že venku musíte králíčka ochránit před přímým sluncem resp. přehřátím, před větrem nebo větším deštěm a před případnými predátory.


Něco navíc

  • cena králíčka se pohybuje kolem 2-3 tisíc korun ale je pouze zlomkem nutných nákladů! Popsané vybavení (klec, WC, miska, přepravka,... ) se před pořízením králíčka vyšplhá i na další 2-3 tisíce Kč, kastrace samců bývá levnější ale u samic je to opět výdaj okolo 3000,- 
  • nezapomeňte, že běžný věk zakrslého králíčka je 6-10 let. Není to zvířátko na rok či dva. Zvažte tedy, zda bude ve vašich možnostech a zájmu mít opravdu zvíře, které je podobným závazkem jako pes. Zda budete vy, když vaše nyní 16-ti leté dítě vyroste, chtít mít doma ještě dalších třeba 5 a více let králíčka.
  • kastrace je obvykle nutná bez ohledu na pohlaví! 
  • obecně se na mazlíčky více doporučují samci, ti bývají obvykle v povaze vyrovnanější a též mazlivější, ale vše je individuální
  • cestování na chatu či dovolenou není problém, ale jako u všech zvířat musíte zajistit na cestu místo, kde se králíček nepřehřeje. Nutností je do přepravky dát seno pro možnost neustálého trávení. Naopak nedávejte vodu, není to nutné, jen vám vykape. Též uvažte riziko prokousání a další nekalé činnosti králíčka cestou - například u proutěných přepravek.